Портал "Юрист НГО"
LAWNGO.net


Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження реформ?

 Про це дискутували сьогодні, 30 липня 2019 р., учасники обговорення на тему «Стратегічне планування у впровадженні реформ в об’єднаних громадах». Участь у заході взяли більше 30 представників об'єднаних територіальних громад Львівщини, громадські активісти та представники наукових організацій. Обговорення стосувалося практики впровадження освітньої та медичної реформ в громадах.

Під час обговорення Сергій Пазюк, експерт секторальної освітньої платформи Асоціації об'єднаних територіальних громад України, представив результати розробки Стратегій розвитку освіти для Дублянської ОТГ у Львівській області та Голобської ОТГ у Волинській області. На основі цього прикладу експерт презентував учасникам алгоритм розробки стратегії, а також слабкі та сильні сторони галузі освіти в громаді і заходи із її розвитку в найближчому майбутньому.

За словами експерта, в процесі дослідження важливим є врахування інтересів усіх ключових сторін: батьків, вчителів, а особливо - учнів. Саме інтереси дитини мають бути ключовими в процесі оцінки стану освіти в громадах, при розробці та плануванні заходів із її покращення.

Друга частина зустрічі стосувалася практики впровадження реформи первинної медичної допомоги на рівні громад. Зокрема експерт Центру громадської адвокатури Ярослав Хауляк розповів присутнім про хід розробки стратегії розвитку закладу надання первинної медичної допомоги та заходів із охорони здоров'я на рівні громади. За словами голови Центру громадської адвокатури Тетяни Яцків, на сьогодні, в процесі налагодження ефективної роботи закладів первинної медичної допомоги є усвідомлення зміни підходів в управлінні медициною. “Необхідно відходити від старих методів функціювання закладів як бюджетних установ. Зараз це вже комунальні некомерційні підприємства, які мають бути орієнтовані на клієнта. Можливість надання платних послуг закладом первинного рівня - є одним із способів забезпечення додаткових коштів для роботи закладу. Проте, потрібно пам'ятати, що гарантований пакет послуг є безкоштовним для пацієнтів, з якими підписані декларації. Зараз за пацієнтів необхідно боротися”, - зауважила Тетяна Яцків.

Учасники обговорення цікавилися практикою оптимізації системи охорони здоров'я в громадах, практикою надання платних медичних послуг в громадах, методами оцінки вартості таких послуг. Також звертали увагу на важливість інституційного розвитку закладів охорони здоров'я для забезпечення можливості надання якісних послуг, зокрема, навчання персоналу, підвищення їх кваліфікації і забезпечення всім необхідним обладнанням.

Крім цього учасники порушували питання необхідності стратегічного планування розвитку не лише освіти та медицини в громаді, а й сфери культури. За словами представників ОТГ культура в громадах фінансується за залишковим принципом і це треба виправляти. Необхідно впроваджувати нові підходи до надання культурних послуг громадах, аналізувати та виправляти проблеми та слабкі сторони.

У підсумку учасники дійшли висновку про безперечну необхідність стратегічного планування та далекоглядності мислення в процесі управління будь-якою сферою громади. Аналіз різних сфер в процесі розробки програмних документів дозволяє визначити слабкі та сильні сторони в комплексі, глянути на окрему сферу загалом, а не фрагментарно. Також, процес стратегування із широким залученням ключових сторін до його процесу, сприяє інформуванню жителів громади, визначення їх думки та бачення розвитку, а відтак сприяє розумінню та підтримці змін, які будуть впроваджуватися.

 

Захід проводився ГО «Центр громадської адвокатури» у партнерстві із департаментом внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА в рамках проекту «Стратегічний розвиток Дублянської ОТГ. Освіта та охорона здоров’я» за підтримки програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».

 


© Портал "Юрист НГО"
LAWNGO.net