НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин |
Архів новин -> Новини/2007-2012Працівників судів вчать сучасного менеджменту Проект функціонує в Україні вже рік. За цей час навчання пройшли майже 500 суддів і працівників апаратів судів.
Пані Еді Фракассіні більше семи років працює керівником міжнародних проектів, що надають технічну допомогу і фінансуються ЄС в Азербайджані, Молдові, Сербії та Йорданії, тож може дати неупереджену й об’єктивну оцінку стану адміністрування судової системи та управління в українських судах.
– Пані Еді, очолюваний вами проект працює вже рік. Що вдалося зробити за цей час?
– Якщо не заперечуєте, спочатку я розповім про проект і нашу роботу. Відомо, що метою проекту є вдосконалення адміністрування судової системи та управління в українських судах. Відповідно до мети ми здійснюємо роботу в кількох напрямах. Аналізуємо різні аспекти судового управління як на системному, так і на судовому рівнях, щоб підвищити ефективність роботи судів. Збираємо інформацію, яка допоможе оновити адміністративну політику судової системи України. Аналізуємо статистичні дані та вивчаємо практику управління в судах. Розробляємо практичні рекомендації щодо шляхів покращення адміністрування в українських судах.
Ми також впроваджуємо масштабну навчальну програму з управління для голів судів, керівників апаратів судів та працівників практично всіх загальних місцевих судів у чотирьох регіонах України: Київському, Харківському, Одеському та Львівському. У такий спосіб ми сподіваємося ознайомити суддів і працівників судів із сучасною практикою управління, яку вони можуть застосовувати у своїй щоденній роботі. Для проведення навчання ми залучаємо як українських експертів з питань управління, так і європейських – представників судової системи ЄС. Українські експерти проводять тренінги з питань загального управління, а експерти з країн ЄС розповідають про європейську судову практику.
Сучасний менеджмент – нова тема для учасників тренінгів в Україні. І це природно. Судові системи Європи, Сполучених Штатів і Канади зрозуміли необхідність сучасних методів управління лише в останні 40 років. Суди за своїм характером – консервативні установи, і до 70-х років ХХ століття їх розглядали на Заході виключно як заклади, у яких відправляють судочинство. З часом довелося визнати, що суди мають управлінську і кадрову політику, відповідні структури, а тому мають стикаються з проблемами управління, як і інші організації. Ці проблеми можна і треба вирішувати, вдосконалюючи судову систему.
Ми супроводжуємо свою аналітичну роботу та навчальну програму підготовкою посібників з управління в судах, які будуть розповсюджені в українських установах. Створено портал для електронного навчання керівників апаратів судів (eLearning NetSpace), щоб заохотити їх до налагодження контактів, спілкування з колегами з інших судів, обговорення адміністративних і професійних питань. Ми можемо створити схожі веб-сторінки і для інших груп працівників судів. Сподіваємося в такий спосіб закласти підґрунтя для впровадження програм електронного навчання в судовій системі.
Після року роботи ми вже маємо позитивні результати. Навчальна програма викликала ентузіазм в учасників. Більшість із них ніколи не проходили таку підготовку і вважають навчальну програму дуже корисною. Ми задоволені тим, що ознайомили значну кількість працівників судової системи України з новою та важливою для них галуззю знань. Ще одним доробком проекту є створення мережевого простору для електронного навчання (eLearning NetSpace), який отримав схвальні відгуки. Про результати нашої аналітичної роботи ми зможемо повідомити пізніше, завершивши дослідження.
– Головна мета проекту – допомоги вдосконалити адміністрування судової системи України та управління в українських судах. Які недоліки ви помітили в цій галузі?
– Ми продовжуємо аналізувати практичні підходи до адміністрування та управління в судовій системі, тому ще зарано говорити про окремі недоліки. Однак очевидно – і саме тому Україна та ЄС виступили з ініціативою такого проекту, – що до цього часу адмініструванню та управлінню в судовій системі України приділяли мало уваги. Впевнена, що ми визначимо ділянки, які можна вдосконалити.
– Як сприйняли слухачі запропоновані навчальні курси? Адже зазвичай увагу приділяють навчанню суддів, а про працівників апаратів чомусь забувають.
– В Україні багато працівників судів мають юридичну підготовку. Деякі з них бажають стати суддями і розглядають роботу в судах як перший крок до цієї мети. Проте ні вони, ні судді здебільшого не проходили підготовку з питань управління. Внаслідок цього багато учасників ставилися до перших тренінгів зі скептицизмом. Але вони були приємно здивовані, коли побачили, що це навчання змістовне і корисне для них, бо спрямоване на вирішення проблем, з якими вони до цього мали впоралися самотужки. Тому згодом вони оцінили ці тренінги.
Ви маєте рацію: на керівників апаратів судів досі майже не звертали уваги. Взагалі управління в судовій системі опинилося поза увагою. Не секрет, що українська судова система отримує дуже обмежене фінансування для підготовки кадрів, враховуючи загальну кількість судів і судового персоналу. За таких обставин природно, що українська влада віддала пріоритет підготовці з питань права та ухвалення судових рішень. Проте проблеми управління не менш важливі.
– У межах проекту запланована розробка кількох посібників. Яким питанням вони будуть присвячені?
– Посібники розроблятимуть відповідно до потреб та обов’язків різних цільових груп (наприклад, голів судів, керівників апаратів судів, помічників суддів). Вони висвітлюватимуть питання управління, міститимуть типові адміністративні форми, довідкові матеріали та приклади застосування статистичного аналізу в управлінні судом. Проте робота триває, і якщо це буде необхідно, ми переглядатимемо зміст посібників.
– Проект вивчає можливості дистанційного навчання працівників судів – за допомогою мережі Інтернет. Враховуючи стан технічного забезпечення судів в Україні, чи не зарано впроваджувати цей метод навчання?
– Я вважаю, що не зарано. Звичайно, суди ще належним чином не автоматизовані, але комп’ютерами обладнані. Їх мають більшість судів. Деякі навіть купували їх за власні кошти. Чого бракує в багатьох судах, так це внутрішніх мереж. Українські урядовці займаються їх створенням, але відсутність державного фінансування гальмує цей процес.
Судова система в Україні складається з понад 600 судів, у яких працюють понад 30 тис. осіб, і охоплює значну територію, а тому програми електронного навчання необхідні для підвищення кваліфікації працівників. Проводити навчання безпосередньо з такою великою аудиторією дуже дорого і складно в матеріально-технічному відношенні.
Та для ефективного дистанційного навчання потрібно набагато більше, ніж комп’ютерна техніка. Важливо, щоб люди були готові сприймати нові ідеї, а також мали базові навички роботи на комп’ютері. Крім того, є психологічний бар’єр, який людина повинна подолати, щоб інтегрувати комп’ютер у процес свого професійного розвитку. В Україні автоматизація судів триває, хоча й відбувається повільно. Те, що ми робимо, допоможе підготувати працівників судів до повноцінного використання нової технології, яка поширюється у країні. Сподіваємось, що за сприяння проекту електронне навчання стане можливим. Адже ми вже отримали позитивні відгуки.
Розмову вела Лариса БАРДАЧЕНКО
«Правовий тиждень» Версія для друку Лінк на e-mail |
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
Дайджест Партнери та друзі
|