Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Країни Чорноморського регіону обмінюються досвідом щодо неурядового права на зустрічі експертів

 

Протягом двох днів (2-3 червня) відбувається зустріч експертів з питань неурядового права.
Захід проводиться Болгарським центром некомерційного права (Bulgarian Center for Not-for-Profit Law) за підтримки програми «Схід-Схід: партнерство без кордонів» Інституту відкритого суспільства. Участь у заході беруть експерти з питань неурядового права із країн Чорноморського регіону: Молдови, Румунії, Болгарії, України, Росії, Грузії, Туреччини, Азейбарджану та інших. Українські представники беруть участь за сприяння програми «Схід-Схід» Міжнародного фонду «Відродження».
У перший день відбувались презентація викликів та  дій на національному рівні, які пов’язані із розробкою та прийняттям покращеного законодавства для НУО.
Дарія Мілославська, представниця Міжнародного центру некомерційного права (у Росії) вказала, що законодавство Росії щодо НУО не виправдовувало надії організацій. Але у 2009 році відбулись певні покращення, зокрема, мали місце три позитивні зміни: благодійні організації отримали певні преференції, покращено доступ до публічної інформації, запроваджено тендер (конкурс) щодо оренди державного та комунального майна (до цього організації не брали участь в конкурсі). До законодавства про благодійництво також пропонуються та обговорюються зміни, зокрема розширення напрямків діяльності благодійних організацій, розширення кола осіб, благодійні пожертви для яких не будуть обкладатись податком.  «У процесі підготовки олімпіади у Сочі 2014 ми зрозуміли, і органи влади також, що питання волонтерства перебувають поза межами правового регулювання та підтримки», – вказує Дарія.
Серед проблем, які відзначила учасниця заходу, - відсутні правила у Росії щодо розподілу  бюджетних коштів на підтримку організацій. На 2010  рік закладено 1000000000 рублів, проте немає правил розподілу таких коштів. Кількість таких організацій, які отримують фінансування, становить близько десятка, та вони не мають підтримки у неурядовому секторі. Існують проблеми із залученням іноземних донорів, тільки 12 таких донорів включено у список, і тільки  вони можуть отримати пільги в оподаткуванні пожертв, а без цього, відповідно, не можуть працювати. «Ми не очікуємо, щоб чиновники та органи влади готували проекти та зміни, ми самі їх готуємо і просуваємо. Загалом, можна сказати, що законодавство сприяє створенню та роботі організацій, проте також потрібно думати над тими викликами, які є сьогодні, щоб далі розвивати законодавство», - підсумувала Дарія.
Магамед Галузед, експерт з питань неурядового права із Азейбарджану, вказав, що договори на реалізацію грантів повинні бути в оригіналі, перекладені на національну мову, також нотаріально завірені в їхній країні. У липні 2009 року прийнято закон про волонтерство, до цього не було визначено хто такі волонтери та як вони можуть працювати. Також вказано, що іноземці можуть бути волонтерами, передбачено можливість залучення волонтерів органами державної влади та місцевого самоврядування, визначено порядок покриття витрат волонтерів. Житловий кодекс погіршив становище організацій тим, що квартира не могла використовуватись як місце знаходження організації та для її роботи, таку квартиру було потрібно перевести у нежитловий стан. Виникли передумови для зловживання органами влади дозвільними процедурами. Близько 20 змін у 2009 році  пропонувалось внести до законодавства про НУО, вони містили значні обмеження. Зокрема це обмеження, що іноземне фінансування не повинно бути більше половини загального фінансування, якщо іноземна організація захоче відкрити філію в країні, потрібно укласти угоду із урядом Азейбарджану, зберігались три статуси організацій, в тому числі національна організація мала мати осередки у всіх областях країни. Проте активізувались експерти та неурядові організації, більшість їхніх пропозицій  було враховано. Міністерство економіки та фінансів запровадило програму роботи із органами влади на місцях та неурядовими організаціями щодо навчання та покращення діалогу в формуванні та поданні звітності організаціями, яку значно спрощено для організацій.
 Арсен Степанян, Counterpart International (Вірменія) вказав, що проблеми у країні із неурядовим правом також існують, зокрема, фінансування, волонтерство, реєстрація організацій, правовий статус творчих спілок. Щодо проблем реєстрації неурядових організацій, наприклад, назва організації має відображати її мету діяльності, що дуже часто викликає проблеми у формуванні, тут не можна застосовувати загальні назви.  У Вірменії у 2009 році не прийнято проект закону про громадські організації, який розроблений представниками неурядового сектору. У 2009 році Міністерство юстиції запропонувало проекти актів про вирішення проблем творчих спілок, створення електронної бази, разом з тим, негативні пропозиції стосувались посилення контролю та звітування організацій. Сьогодні є багато рекомендації та 69 пропозицій організацій до проектів актів, існують два проекти (альтернативні) про громадські організації – урядовий та організацій громадського сектору. Головними постулатами реформування громадськість Вірменії вважає: відсоткову філантропію, право на підприємницьку діяльність, право представляти інтереси інших осіб у судах та органах влади організацією, участь у укладенні угод соціального партнерства, урядових контрактах (government contracts).
Владислав Мелнік (Представництво European Foundation  у Молдові) вказав, що значна увага приділяється участі неурядових організацій у процесі прийняття рішень, зокрема громадським радам, іншим інструментам громадської участі.  Зменшено кількість засновників для громадських організацій від трьох до двох осіб. Проект, який пропонувався урядовими структурами, не задовольнив громадськість, і виникало чимало суперечок. Було дві думки: або вносити зміни до існуючого акту про об’єднання громадян або розробляти окремий проект. Проект останній був прийнятий у першому читанні. Інформація про громадські організації країни доступна на веб-сайті, який ведеться Міністерством юстиції, проте він не є повним та належним через технічні питання.
 Також поділились досвідом і представники інших країн, в тому числі про досвід України інформував Максим Лациба, представник УНЦПД. Максим відзначив, що в Україні є ряд позитивних зрушень у розробці законодавства, сприятливого для діяльності організацій громадського сектору. Зокрема, уже знаходиться у Верховній Раді проект закону про благодійні організації, розроблені механізми громадської експертизи, доопрацьовуються акти про громадську участь. Проте, безперечно, що у тому вигляді, яке на сьогодні є у Законі «Про об’єднання громадян», правове регулювання діяльності громадських організацій не може залишатись.
Керівник програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури Тетяна Яцків відзначила, що законодавство про громадські організації в Україні уже давно не задовольняє існуючі запити та гальмує розвиток НУО. Більшість пост-радянських країн уже спростили процедури легалізації організацій, позбавили нагляду за діяльністю організацій через органи легалізації. Проект закону, який розроблявся урядом, відкликано із парламенту. Очевидно, актуальним є розробка та просування громадських проектів законодавчих актів  із баченням та пропозиціями саме неурядових організацій.

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net