Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Посібник «Об’єднання громад» Консультації щодо діяльності НУО on linе! Громадські активісти навчались інструментам впливу... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів публікацій -> АРХІВ КОНСУЛЬТАЦІЙ

Про потребу врахувати у статуті громадської організації положення Цивільного кодексу України та інших законів

 

Так на практиці складається, що хоч передові норми Цивільного кодексу України (наприклад, щодо того, що не потрібно у статуті вказувати місце знаходження) не мають пріоритет перед нормами Закону «Про об’єднання громадян» для застосування, водночас інші норми Цивільного кодексу, які стосуються товариств, повинні враховувати громадські організації під час написання статуту. За цим ретельно почали стежити органи легалізації.
Зокрема, у статуті громадської організації потрібно врахувати вимоги Цивільного кодексу, який передбачає:
  • Не менш як одна десята частина членів організації мають право ініціювати скликання загальних зборів організації. Якщо вимога членів організації про скликання загальних зборів не виконана, ці члени мають право самі скликати загальні збори.
  • Рішення загальних зборів приймаються більшістю від числа присутніх членів організації.
  • Рішення про внесення змін до статуту організації, відчуження майна організації на суму, що становить п’ятдесят і більше відсотків майна організації, та про ліквідацію організації приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів членів організації, якщо інше не встановлено законом.
  • Загальні збори членів мають право приймати рішення з усіх питань діяльності організації, в тому числі тих, які передані до компетенції виконавчого органу (частина 1 статті 98 Цивільного кодексу України).
  • Припинення діяльності організації здійснюється шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або в результаті ліквідації (не реорганізації, стаття 104 Цивільного кодексу не містить такого терміну).
Про потребу врахувати у статуті норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»
Після набуття чинності Закону України«Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та нового Цивільного кодексу України ряд норм Закону «Про об’єднання громадян» уже не відповідає чинному законодавству.
Дуже часто до юристів програми правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури подаються засновниками для аналізу перероблені статути інших організацій, які уже бути зареєстровані або тексти доступні в мережі Інтернету, які в яких не враховані ці нові зміни.
Можна сказати, що неврахування норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» та Цивільного кодексу – «типова помилка», про це також іде мова у роз’ясненнях Міністерства юстиції на сайті органу влади.
Закон України «Про об’єднання громадян» (стаття 14) передбачає, що у разі реєстрації об’єднання громадян набуває статус юридичної особи. Враховуючи ці положення, у статутах до набуття чинності Законів про реєстрацію юридичних осіб громадські організації робили посилання «Громадська організація набуває статус юридичної особи після реєстрації у порядку, передбаченому Законом України «Про об’єднання громадян». Водночас відповідно до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців", згідно з якою об’єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net