Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Посібник «Об’єднання громад» «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

В Івано-Франківську «подивилися зблизька» на здійснення та захист права власності в Україні

 

Категорія власності посідає особливе місце в суспільній свідомості і загалом у суспільному житті. Право власності є базисом та гарантією існування й розвитку громадянського суспільства. Право громадянина на власність, як важливий атрибут правової держави і демократичного суспільства закріплено в Конституції України. Таке важливе право порушується в нашій державі в різний спосіб.
05 жовтня 2011р. з метою покращення умов реалізації та захисту права власності й відбулося обговорення «Здійснення права власності в Україні: погляд зблизька». Захід проводився в рамках проекту «Покращення умов реалізації та захисту права власності як основного речового права», що виконується Центром громадської адвокатури за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду „Відродження”.
На заході були присутні представники неурядових організацій Західного регіону України (Фонд «Право і демократія», Станіславська правозахисна група, Центр громадської адвокатури, громадська організація «Святиня», представники неурядових організацій соціального спрямування тощо), представники вищих навчальних закладів (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького), представники судової гілки влади (Івано-Франківський адміністративний окружний суд, Долинський районний суд), представники засобів масової інформації (Івано-Франківська обласна телерадіокомпанія, канал «24»), а також інші заінтересовані особи.
Під час обговорення учасники обговорили питання, пов’язані подоланням труднощів, які виникають при реалізації та захисті права власності, причини виникнення цих труднощів у громадян, проблеми у реалізації права комунальної власності, роль суду у захисті права власності. Також під час заходу були представлені результати огляду судової практики щодо захисту права власності та визначено рейтинг найбільших порушень права власності в Україні.
Зокрема, як зазначив, Леонід Тарасенко (Центр громадської адвокатури) право власності є одним з чотирьох прав (поряд з доступом до правосуддя, трудовими правами та правом на започаткування власної справи), які за висновками Комісії ООН з посилення правових можливостей бідних верств населення громадяни в таких країнах як Україна не можуть належним чином реалізувати. Проблеми в реалізації права власності зумовлені складністю багатьох процедур, пов’язаних з оформленням права власності (щодо самочинного будівництва, переоформлення державних актів на землю старого зразка на нові тощо), процесуальними перешкодами, незнанням основних засад реалізації своїх прав.
Соціальні виплати теж слід розглядати як елемент права на власність, і це право масово порушується в Україні. На це звернула увагу юрист з соціальних питань Оксана Коваль. «Держава намагається зробити все можливе, щоб не виплачувати найбільш чисельним категоріям громадян (таким, як «діти війни», «чорнобильці», «афганці» тощо) соціальні доплати, які гарантовані законом, хоча Європейський суд неодноразово вказував Україні на це порушення».
Андрій Бурий (Фонд «Право і демократія») відзначив важливу роль суду у захисті права власності. «Суди незавжди оперативно розглядають справи, пов’язані із захистом права власності, що зумовлює значні труднощі у подальшій реалізації цього права. Якщо судова система ефективно функціонуватиме і буде спрямована на швидкий захист порушених прав громадян, в першу чергу – права власності, це сприятиме підвищенню довіри до судової гілки влади та впровадженню принципу верховенства права в Україні», - додав він.
Під час обговорення було представлено найбільш поширені способи порушення права власності, до яких учасники обговорення віднесли: невиконання рішення судів про захист права власності, порушення права власності на соціальні виплати, неефективне розпорядження комунальним майном, порушення процедури викупу нерухомого майна у громадян для суспільних потреб, порушення права власності внаслідок неможливості реалізації права власності на самочинне будівництво у зв’язку з складною процедурою його легалізації, неможливість реалізації права власності через складну процедуру оформлення спадкових прав, неможливість реалізації права власності ОСББ на прибудинкову територію через складну процедуру оформлення права власності на неї, позбавлення права власності малолітніх на об’єкти нерухомого майна внаслідок незаконних дій батьків, органів опіки і піклування, покупців такого майна, нотаріусів тощо, створення перешкод у користуванні та розпорядженні іноземною валютою (в контексті останніх дій НБУ щодо правил обміну іноземної валюти) та ін.
За результатами огляду судової практики було встановлено, що суди нерідко приймають рішення про захист права власності всупереч вимогам закону та позиції Верховного Суду України, зокрема, визнають право власності на майно за окремими суб’єктами, коли немає для цього правових підстав, визнають дійсними договори про набуття майна у власність, які не можуть бути визнані такими. Крім того, часто громадяни змушені звертатися до суду, коли існує інший легший спосіб усунення перешкод у реалізації права власності, зокрема, у справах про визнання права власності на певне майно можна звернутися не до суду, а до уповноваженого органу за отриманням дублікату правовстановлюючого документа, або у справах про визнання права на спадщину та визначення часток у спадковому майні необхідності звернення до суду теж немає, бо ці дії повинен вчиняти нотаріус за місцем відкриття спадщини. Таких справ є досить багато, і вони фактично значно завантажують судову систему, а цього можна було би уникнути, якщо громадяни знали, що право власності можна реалізувати та захистити в інший встановлений законом спосіб.
Загалом учасники обговорення підкреслили необхідність посилення ролі суду у захисті права власності та важливість заняття активної життєвої позиції громадян як власників. За результатами обговорення також було складено рейтинг найбільших масових та грубих порушень права власності в Україні.


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net