Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Реформування митних процедур на місцевому рівні об... «Охорона довкілля – стратегічний пріоритет громади... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

У Львові визначили ТОП «10» порушень права власності в Україні

 Право власності – це основне економічне право, яке на даний час систематично та в різний спосіб порушується. Крім того, існує багато труднощів в його реалізації, які зумовлені багатьма чинниками, в тому числі і безвідповідальним ставленням самих громадян до свого майна. Але більшість порушень все-таки зумовлено діями органів влади або держави загалом. Саме проблеми реалізації та захисту права власності в Україні і були предметом дискусії під час обговорення «Право власності в Україні – реалізовувати чи захищати?», яке відбулося 21.10.2011р. у м.Львові.

 

Обговорення проводилося Центром громадської адвокатури в рамках проекту «Покращення умов реалізації та захисту права власності як основного речового права», що виконується Центром громадської адвокатури за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду „Відродження”.
На заході були присутні представники неурядових організацій з різних регіонів України, а саме представники Херсонського обласного фонду милосердя і здоров’я, Асоціації юристів м.Камянець-Подільський, Білозерського районного осередку Херсонської обласної молодіжної громадської організації «Молодіжний центр регіонального розвитку», Центру правової інформації та правових консультацій (Біла Церква), громадської організації «Успішна жінка Криму» та інші.
Також на заході були присутні представники органів влади – Сокальський районний суд, Жидачівський районний суд, Камянець-Подільська міська рада та інші.
Під час заходу учасники обговорили найбільш типові порушення права власності, визначили ті, які зустрічаються найчастіше, обговорили проблеми в реалізації права державної та комунальної власності, позиції Європейського Суду з прав людини щодо розуміння права власності, роль суду у захисті права власності. Було визначено типові способи захисту права власності, недоліки судової практики щодо розгляду справ, пов’язаних із захистом права власності, а також було проаналізовано можливості неприбуткових організацій реалізовувати право власності та труднощі, які виникають при цьому.
Крім того, було визначено ТОП «10» найбільших порушень права власності в Україні, які також стали предметом обговорення. Зокрема, як зазначив, Леонід Тарасенко (Центр громадської адвокатури) порушення права в власності в Україні можна класифікувати за багатьма критеріями, наприклад, за масштабами порушення, за ступенем тяжкості наслідків для особи, за способом тощо. За результатами діяльності правової приймальні Центру громадської адвокатури, узагальнення справ та судової практики, повідомлень в засобах масової інформації правовими експертами визначено рейтинг порушень права власності в Україні. На перше місце серед порушень права власності поставлено невиконання рішень судів щодо захисту права власності, оскільки проблема невиконання рішення судів в Україні загалом є досить значною, і для відносин власності – вона не виняток. Держава не справляється з узятими на себе зобов’язаннями щодо гарантування громадянам примусового виконання рішень судів. Це спричиняє неможливість володіння, користування або розпорядження своїм майном навіть після рішення суду свою користь. В єдиному державному реєстрі судових рішень міститься понад 420 000 рішень судів, в яких йдеться про порушення права власності, з них понад 180 000 – це рішення, ухвалені протягом 2010-2011рр. Аналізуючи показники 2010-2011рр., варто відзначити, що майже 115 000 справ стосувалися визнання права власності, 49000 – порушення права власності при спадкуванні, 16000 – усунення перешкод в користуванні майном, 3600 – витребування майна з чужого незаконного володіння. Далі в рейтингу порушень права власності знаходяться порушення права на отримання соціальних виплат у розмірі, що передбачено законом, порушення порядку примусового вилучення об’єктів права приватної власності для суспільних потреб, невиплата відшкодування вартості таких об’єктів по ринкових цінах, неможливість реалізації права власності на самочинне будівництво у зв’язку з складною процедурою його легалізації,  неможливість реалізувати право власності через процесуальні перешкоди (спори між судами щодо підвідомчості справ, пов’язаних з правом власності на землю),  створення перешкод у користуванні майном територіальної громади та недосконале управління об’єктами права державної власності, неможливість реалізації права власності на землю у зв’язку з необхідністю заміни державного акту старого зразка на новий, порушення права власності на отримані доходи громадян (заробітна плата, пенсії тощо) у зв’язку з порушенням строків виплати, невиконанням рішення судів щодо примусового стягнення невиплаченої заробітної плати, пенсії тощо, створення перешкод у реалізації права щодо можливості використання свого майна для підприємницької діяльності та інші.
Як відзначила Оксана Коваль, в контексті Європейської конвенції про права людини право на отримання соціальних виплат теж включено до змісту права на мирне володіння майном (право власності). Держава вчиняє непослідовні кроки щодо обмеження права багатьох категорій громадян на отримання соціальних доплат, які слугують додатковим джерелом існування та спрямовані всього лиш на забезпечення належного життєвого рівня.
Територіальна громада позбавлена можливості належним чином реалізувати право комунальної власності та відчути себе справжнім власником комунального майна, поки що залишаючись власником виключно на папері. На це наголосив Андрій Малетин (Станіславська правозахисна група). «Ефективність користування та розпорядженням комунальним майном знаходиться не на найвищому рівні, відсутній належний доступ до інформації про наявне комунальне майно та можливість його використання,  що призводить до ненадходжень до бюджету значних грошових коштів. Порушення права комунальної власності неодноразово ставало приводом для територіальних громад порушувати питання про проведення  місцевого референдуму щодо заборони місцевій владі вчиняти певні дії щодо розпорядженням майном громади», - додав він.
Громадяни все частіше стикаються із проблемою застосування норм про підвідомчість адміністративних та цивільних справ щодо оскарження рішень органів місцевого самоврядування по земельних питаннях, зокрема щодо передачі у власність громадянам земельних ділянок. На сьогоднішній день відсутня єдина судова практика, поглиблюється це наявністю конфліктів між судами адміністративної та загальної юрисдикції, поступовим «перетягуванням» одним судом від одного справ, які стосуються власності, перш за все права на землю та іншу нерухомість. Проте «крайніми» у вирішенні цієї «псевдо проблеми», як завжди, стали звичайні жителі нашої держави, які через національні суди намагаються впродовж багатьох років захистити свої порушені права у судах. На це наголосила Надія Зелінська, з якою погодилися учасники обговорення.
Тетяна Яцків, керівник програми правової підтримки НУО, відзначила проблеми з реалізацією права власності неурядових організацій. А саме ці проблеми зумовлені складністю процедури відчуження майна організації, неможливістю окремих НУО отримати нерухоме майно в користування на пільгових умовах, недосконалим законодавством щодо оподаткування діяльності НУО. «Зазвичай неурядові організації не мають достатньо багато майна у власності (це може бути оргтехніка, меблі тощо), і при відчуженні його у багатьох випадках слід збирати загальні збори членів організації для вирішення питання про продаж, наприклад, комп’ютера», - наголосила вона.
Учасники обговорення також відзначили наявність великої кількості судових справ щодо захисту права власності, яких можна було уникнути, зокрема йдеться про сімейні спори про поділ майна, спори між спадкоємцями, можливість отримати правовстановлюючий документ на майно в позасудовому порядку, небажання органів державної влади та нотаріусів приймати певні рішення щодо права власності з направленням громадян до суду та ін. Варто звернути увагу на одностайність цієї позиції як збоку громадськості, так і збоку представників судової гілки влади. Також учасники обговорення наголосили на необхідність посилення ролі суду у захисті права власності та покращенні ситуації з виконанням судових рішень по цій категорії справ та загалом.  
 
Маряна Багній, Центр громадської адвокатури

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net