Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Посібник «Об’єднання громад» Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Громадські активісти навчались інструментам впливу... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Органи влади Волині перешкоджають доступу до публічної інформації

Частина волинських чиновників не готова до повного виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації». Про це свідчать окремі їх недопрацювання, зокрема, неналежне створення умов для доступу до публічної інформації на офіційних веб-сайтах органів влади та порушення, допущені ними при надсиланні відповідей на запити. Такими є перші результати моніторингу здійсненого Центром Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу.
 
В рамках моніторингу діяльності органів публічної влади Волинської області із забезпечення ними доступу до нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії, проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування експерти Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу 4 листопада надіслали 38 запитів на інформацію. Вони були надіслані до усіх районних рад (16), районних державних адміністрацій (16), міських рад міст обласного значення (4), а також до Волинської облдержадміністрації та обласної ради. Скористались громадські активісти найпростішим способом запитування – через електронну пошту. Втім, відповідь у органів публічної влади (ОПВ) попрохали надіслати двома способами: у паперовому та електронному вигляді. Згідно строків, визначених в законодавстві, кінцевим терміном надсилання відповіді від органу влади було 11 листопада.
У запиті громадські активісти цікавилися тим, як органи влади впроваджують у дію норми Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: хто відповідає за доступ до публічної інформації, чи прийняті розпорядчі акти на виконання закону, які способи оприлюднення інформації використовує ОПВ, і т.д.
За результатами лише першого етапу моніторингу організація виявила уже ряд прогалин у роботі волинських посадовців щодо виконання норм Закону України «Про доступ до публічної інформації».
На електронну адресу запитувача, виконавчого директора ЦПАВК Михайла Шелепа, прийшло 26 відповідей. Ще 24 відповіді були доставлені в офіс організації звичайною поштою. Із 38 органів публічної влади лише 20 відповіло у двох формах, як того просив запитувач.
У вказаний термін відповіді на запит організації надіслала більшість ОПВ. З тих, що відповіли, два органи влади порушили п’ятиденний термін відповіді на запит: Володимир-Волинська райдержадміністрація та Ківерцівська районна рада, які надіслали електронну відповідь 13 листопада (у неділю). Правда Ківерцівська райрада відповіла ще й звичайним листом 12 листопада. Лише один ОПВ - Ковельська райдержадміністрація, керуючись відповідною нормою закону, повідомила запитувача про відтермінування відповіді на 20 днів, хоча зробила це лише звичайним листом.
Цікаво те, що сім органів влади взагалі не відповіли на запити про доступ до публічної інформації Так, Шацька, Іваничівська та Ратнівська районні державні адміністрації, Володимир-Волинська та Шацька районні ради, Ковельська міська рада, а також Волинська обласна рада, станом на 16 листопада, взагалі не надіслали жодної відповіді.
Одна із можливих причин такої ситуації – неправильність електронних адрес органів влади. Так, наприклад, експерти організації перевірили, що ні до Шацької районної ради, ні до Шацької райдержадміністрації електронні запити не надійшли. Як виявилося, електронна адреса Шацької районної ради, що вказана на офіційному сайті ради, є недійсна. Натомість в розділі «Публічна інформація» текст розпорядження голови ради щодо впровадження закону про доступ до публічної інформації взагалі не відкривається. А саме в цьому документі мала б бути вказана електронна адреса, на яку слід надсилати запити. На пошту ж Шацької РДА, як повідомили у загальному відділі адміністрації, електронний запит нібито взагалі не надійшов.
Варто також зазначити, що жоден орган влади з тих, які відповіли у письмовій формі, за винятком Горохівської райдержадміністрації та Луцької міської ради, не встановили граничних норм на копіювання документів. Так, з 24 листів, надісланих у паперовому форматі, в 16-ти відповідей кількість листків копій документів перевищувала граничну норму (10 шт.). За законом, це давало право органам публічної влади вимагати плату за додатку кількість копій. Втім лише Луцька міська рада вимагала плату за більшу кількість копій документів. Натомість у Горохівській РДА, хоч і встановлені граничні норми оплати за копії, втім рішення голови адміністрації ще не набрало чинності, тому копії робились безкоштовно.
Отже, лише за поверховим аналізом роботи органів публічної влади було зафіксовано чимало помилок та порушень у застосуванні Закону України «Про доступ до публічної інформації», що можуть перешкоджати громадянам у доступі до публічної інформації. Тому Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу за результатами глибшого моніторингу підготує свої пропозиції для органів влади Волинської області, з тим щоб усунути подібні недоліки у роботі чиновників.
 
Моніторинг здійснено в рамках проекту «Підвищення прозорості та покращення доступу до нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії, проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування» за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження». Проект реалізовується у Волинській, Львівській та Івано-Франківській області партнерськими організаціями: Центром громадської адвокатури, Центром Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу, Івано-Франківським обласним осередком ВМГО «Демократичний Альянс», Станіславською правозахисною групою.
 
Марія Доманська,
Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу
093-8737280
 

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net