Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Поспіх у прийнятті нової Державної програми протидії корупції в Україні показав - без громадського контролю державна антикорупційна політика не може бути успішною

 

Експерти визнають, що в Україні корупція залишається проблемою номер один. Про це свідчать найнижчі рейтинги держави в Індексісприйняття корупції від глобальної антикорупційної неурядової організації Transparency International. І хоча Україна вже півроку живе за новим Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції» та має Національну антикорупційну стратегію на 2011-2014 роки, представники українських громадських організацій говорять, що законодавство не працює. Влада постійно декларує співпрацю з громадськістю, проте на практиці все відбувається навпаки. Підтвердженням цього є прийняття Програми запобігання і протидії корупції в Україні на 2011 – 2015 рр., яка розроблялася фактично таємно, без залучення інститутів громадянського суспільства. У той же час представники неурядових організацій мають чималий досвід протидії корупції в Україні. Саме тому в рамках Міжнародного дня боротьби з корупцією 9 грудня 2011 року Творче об’єднання «ТОРО» (Контактна група в Україні Transparency International) зініціювале проведення спеціального круглого столу на тему «Інструменти протидії корупції в Україні: практичний досвід організацій громадянського суспільства».
 
50 представників громадських організацій, посольств, міжнародних та українських фондів, органів державної влади обговорили державну антикорупційну політику України та показали інструменти боротьби з корупцією.
 
Зокрема, Іван Пресняков (Український інститут публічної політики)представив результати міжнародного проекту щодо вивчення найкращих практик участі громадянського суспільства у розробці та впровадженні антикорупційних стратегій у країнах ЄС та Східного партнерства. За його словами,процес розробки Національної антикорупційної стратегії був далекий від досконалості: він відбувався у ситуації жорсткої конкуренції між Урядовим уповноваженим з антикорупційної політики та Національним антикорупційним комітетом, що боролися за авторство стратегії, а зацікавлені громадські організації були мінімальним чином залучені у процес розробки документу.«Сама стратегія, - сказав Іван Пресняков, - виявилася надто формальним документом, адже головний зміст політики зосереджено у нещодавно прийнятій Державній програмі щодо запобігання і протидії корупції, яка розроблялася органами влади цілком кулуарно та у ситуації цейтноту».
 
Денис Ковриженко, директор правових програм Лабораторії законодавчих ініціатив, переконаний, що нова Програма запобігання і протидії корупції в Україні на 2011 – 2015 рр. – ніщо інше, як спроба зімітувати боротьбу з корупцією в державі, яка впевнено скочується в прірву. Програма не передбачає здійснення антикорупційних реформ в багатьох важливих секторах та інституціях. Заходи сформульовано розмито. Найбільш важливі реформи – у сфері митної та податкової справи тощо – перенесено на 2014-2015 рр, хоча починати їх треба було б вже зараз.За словами Дениса Ковриженка, фінансування, яке закладено, піде не на боротьбу з корупцією, а на запровадження системи електронного обігу медичних карток, на яке передбачається спрямувати 90% (а це понад 800 мільйонів гривень) всього 5-річного фінансування Програми.
 
На думку Олексія Хмари, президента Творчого об’єднання «ТОРО» - Контактної групи в Україні Transparency International, єдиний плюс нової Програми – це запровадження електронного документообігу в органах державної влади, проте сума, яка передбачена на реалізацію цього пункту, доволі мізерна – 6 мільйонів гривень.
 
На фоні такого недосконалого правого середовища інститути громадянського суспільства вже мають досить дієвий інструмент протидії корупції. Мова йде проГромадську антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів.Можливість її проведення спочатку була передбачена для громадських рад Постановою КМУ №996 від 03.11.2010 р., а пізніше для фізичних та юридичних осіб у Законі «Про запобігання та протидію корупції в Україні». Як зазначила під час круглого столу Тетяна Яцків, виконавчий директор Інституту правничих реформ та успішних стратегій розвитку, ніхто не знав, як цей інструмент використовувати на практиці. Творче об’єднання «ТОРО» та його партнери підготували методичні рекомендації застосування громадської антикорупційної експертизи громадськими радами, провели навчальні заходи. Було підготовлено перших 50 представників НУО, які можуть на практиці застосовувати цей інструмент. Наступними кроками взаємодії громадськості та влади, на думку Тетяни Яцків, повинні бути: забезпечення «включення» громадських рад та зацікавленої громадськості в процес нормотворчості всередині органів влади, вчасного доступу до нормативно-правових актів, створення мереж, особливо на місцевому рівні, для поширення знань про експертизу; навчання не тільки представників НУО, але і органів влади; формування успішних практик і прикладів; застосування простої та зрозумілої методики виявлення корупційних факторів.
 
Під час круглого столу, успішними практиками застосування громадської антикорупційної експертизи поділилися представники громадських організацій різних регіонів України. Зокрема, Олена Мірхайдарова, голова Компаніївської громадської організації «Взаємодія» (Кіровоградська область), розповіла про здійснення антикорупційної громадської експертизи проекту районної цільової програми на 2011-2015 роки «Шкільна парта». «Ми побачили кілька корупціогенних чинників, а саме: інформаційну закритість, відсутність конкурсних (аукціонних процедур) під час закупівлі шкільних парт», - зазначає вона. Потрібно зауважити, що Компаніївська районна рада прислухалася до рекомендацій громадської організації «Взаємодія» та внесла три із чотирьох запропонованих доповнень до програми «Шкільна парта». Інший приклад: громадська організація «Філософія серця» (м.Вінниця) провела моніторинг виконання антикорупційного компоненту обласної програми «Про єдину комплексну програму Вінницької області на 2010-2014 роки». Було з’ясовано, що із 19 задекларованих пунктів програми частково виконано лише 7, про решту – просто забули. «Ми подали 13 інформаційних запитів в органи влади та до правоохоронних органів, щоб дізнатися як виконується антикорупційний розділ програми», - зазначила Ольга Брига, представник ГО «Філософія серця». У підсумку, з’ясувалося що простіше написати нову програму, заклавши реальне фінансування, ніж намагатися реанімувати пункти старої. За результатами громадського моніторингу була створена депутатська робоча група, до складу якої також ввійшли громадські організації. За основу нової програми були взяті 14 пропозицій від організації «Філософія Серця», розроблені з залученням зовнішніх експертів – у тому числі Творчого об’єднання “ТОРО”.
 
Нестандартний досвід протидії корупції у місті Черкасах представилаВероніка Усманова, яка стала ініціатором створення Інтерактивного антикорупційного театру. «Інтерактивний театр – це не лише дійство на сцені, а й активне залучення студентів до обговорення проблеми та участі у рольових іграх. Студенти – це та частина суспільства, яка здатна змінити ситуацію», - зазначила вона.
 
Учасникам круглого столуВасиль Зайцев, представник Творчого об’єднання «ТОРО» (Контактної групи в Україні Transparency International), презентував спеціалізований антикорупційний сайт www.anticorruption.in.ua – ще один дієвий інструмент та порадник у сфері боротьби з корупцією.
Без тиску зацікавленої громадськості, без залучення незалежної експертизи, без громадського контролю антикорупційна державна політика не буде успішною, - переконані учасники круглого столу.
Під час заходу Олексій Хмара, президент Творчого об’єднання «ТОРО», оприлюднив відкрите звернення до Президента України Віктора Януковича щодо брутальних порушень процедури прийняття Державної антикорупційної програми ( зі зверненням можна ознайомитися за посиланням http://www.toro.org.ua/news/all/785.html ). Учасники заходу мали  можливість поставити свій підпис під відкритим зверненням. Збір підписів продовжується до 14 грудня 2011 року.
 
 
Круглий стіл відбувався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net