НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин |
Архів новин -> Новини/2012Громадські організації без статусу юрособи мають право на запит відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації», натомість не завжди можуть через суд захистити порушені права Стаття 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає запитувачами інформації фізичних, юридичних осіб, об’єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб’єктів владних повноважень.
Стаття 14 Закону України «Про об’єднання громадян» передбачає можливість легалізації об’єднань громадян шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Організації, які легалізовані таким чином, є організаціями без статусу юридичної особи.
Закон «Про доступ до публічної інформації» передбачає право таких організацій подавати запити на інформацію та отримувати відповіді.
Проте у разі порушення їх права на доступ до публічної інформації виникають труднощі – не усі суди визнають такі громадські організації без статусу юридичної особи стороною адміністративного процесу. На жаль, недосконалість українського законодавства у цьому випадку яскраво себе проявляє.
Стаття 50 Кодексу адміністративного судочинства визначає, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства,установи, організації юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Це стає підставою для залишення позовних заяв від громадських організацій, які легалізовані шляхом повідомлення, без розгляду у разі оскарження ними дій, рішень чи бездіяльності органів публічної влади.
Хоча є і інші приклади – коли такі справи вирішуються успішно, та це не стає перешкодою для оскарження незаконних дій чи бездіяльності органів публічної влади. Для прикладу, одній і ті й же організації - Генічеському Регіональному Правозахисному Центру – в одному випадку суд задовольнив позов про визнання протиправною бездіяльність голови Стрілківської сільської ради (http://reyestr.court.gov.ua/Review/20622605), в іншому – позов залишено без розгляду (див. додаток).
Судова практика щодо ЗУ «Про доступ до публічної інформації» тільки формується, застосування закону є предметом уваги, адже дозволяє виявити проблеми та усувати їх в реалізації права на доступ до публічної інформації, а також у статусі неурядових організацій.
Іванна Фединчук
fckfiles/uhvala(1).pdf Версія для друку Лінк на e-mail |
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
Дайджест Партнери та друзі
|