Громадські організації Благодійні організації Профспілки Релігійні організації Господарські асоціації Органи студентського самоврядування
На контролі

1. Проблеми застосування законодавства про громадські, благодійні, інші організації громадського сектору
Представники НУО, які працюють із розвитком громад... Молодіжні активісти взяли участь в семінарі щодо п... Навіщо громадам стратегії в процесі впровадження р... усе про легалізацію, державну реєстрацію громадських організацій, релігійних організацій, професійних спілок, благодійних організацій
Пошук:  
НеприбутковістьЩо має бути у статуті для неприбутковості?Неприбутковість та її реєстраціяОзнаки неприбутковостіРеєстрація змінГромадські об'єднання (зміни)Благодійні організації (зміни)Приклади статутів громадських об'єднаньРеєстрація нових НУОГромадські об'єднання Благодійні організаціїАктуальноНОВИНИ СТАТТІНОВИНИ ПРОГРАМИПравова допомога НУОКонтакти програмиFacebook консультаційний центрКонсультаціїГРОМАДСЬКІ ОБ'ЄДНАННЯБЛАГОДІЙНИЦТВОГРОМАДСЬКА УЧАСТЬІНШІ ПИТАННЯЕлектронна бібліотекаПЕРЕКЛАДИ РІШЕНЬ ЄСПЛ ПРО СВОБОДУ АСОЦІАЦІЇКОРИСНІ ВИДАННЯ АРХІВВідео-блоги архівАрхів публікаційАрхів новин Архів новин -> Новини/2007-2012

Круглий стіл «Громадські правові приймальні Львівщини: проблеми та перспективи»

 На заході були присутні представники неурядових організацій, які залучені до діяльності громадських приймалень, що надають безкоштовні правові консультації для громадян. Зокрема, серед присутніх були представники таких організацій: благодійної організації «Екологія-Право-Людина», благодійного фонду «Твоє право», благодійного фонду «Резонанс», громадської організації «Бюро екологічних розслідувань», громадської організації «Агенція розвитку Радехівщини»,  фонду «Право і Демократія», Львівської асоціації інвалідів, громадської організації «Бориславська агенція регіонального розвитку» та інших.

Під час круглого столу учасники підкреслили важливість подальшого забезпечення діяльності різноманітних громадських приймалень, обговорили проблеми, які виникають в процесі їх діяльності.
 
У Львові є понад 10 юридичних приймалень, які діють при неурядових організаціях. Працюють вони за різними напрямками та мають свої спеціалізації. Зокрема, на сьогодні на Львівщині, у громадських приймальнях НУО надається правова допомога громадянам у конфліктах з органами влади, сім’ям з дітьми, в екологічних справах, у житлово-комунальних спорах, у справах щодо захисту затриманих та засудженим від жорстокого поводження та тортур, допомога біженцям та мігрантам,  неповнолітнім під час затримання, організаціям громадського сектору,  роботодавцям,  інвалідам, студентам та іншим соціально вразливим категоріям громадян.
 
Учасники відзначили, що спеціалізація позитивно впливає на підвищення фаховості у наданні правової допомоги, кращій роботі із цільовою групою, якій надається допомога, позиціонуванню організації.
 
Леонід Тарасенко («Центр громадської адвокатури») розповів про діяльність приймальні Центру громадської адвокатури. Зокрема, протягом 2008р. у громадській приймальні Центру громадської адвокатури було надано понад 1000 консультацій (особисто, по телефону, по електронній пошті). Він також зазначив, що вже впродовж півроку діє мережа громадських приймалень по всій Україні (14 приймалень), які надають допомогу громадянам в конфліктах з органами влади. Також на Львівщині у партнерстві із Центром громадської адвокатури в мережі приймалень у конфліктах з органами влади працює Агенція розвитку Радехівщини.
 
Жваву дискусію викликало питання про активізацію громадян щодо захисту їхніх прав. Мали місце висловлювання, що якщо громадянин активний у захисті своїх прав, він буде активним не тільки щодо своїх прав, але і в справах суспільних. Проте здебільшого жителі міста та області «тихо» погоджуються із порушенням своїх прав, інколи для них краще стерпіти це порушення.
 
Андрій Гнида («Твоє право») відзначив, що «інколи громадяни звертаються до приймальні надто пізно, коли вже неможливо чимось зарадити. Наприклад, вже є рішення суду по справі, яке набуло законної сили тощо». Особливо він наголосив на труднощах, які виникають у тих відвідувачів приймальні, які фактично постраждали від неякісного надання судових послуг.
Обговорили учасники і питання організації діяльності громадських приймалень, відносин із клієнтами, фінансування. Сергій Лозан («Екологія-Право-Людина», виконавчий директор) вказав на важливість вироблення та дотримання громадськими приймальнями етичних норм на рівні із адвокатською етикою незважаючи на те, що правова допомога клієнту надається безкоштовно: пояснювати права та обов’язки, які стосуються отримання правової допомоги, ретельно здійснювати  аналіз справи, не давати марних надій, коли він переконаний, що є підстави вважати, що результат буде негативний.
 
Щодо фінансового забезпечення діяльності, то громадські приймальні при неурядових організаціях Львова здебільшого не отримують жодного фінансування з державного чи місцевого бюджету, а також винаймають приміщення у приватному фонді, з яким часто бувають проблеми. Більшість орендодавців у зв’язку із тим, що ціни на ринку нерухомості постійно зростають, укладають договори лише на один рік, а ціни щороку переглядаються. Організаціям доводиться часто змінювати місце знаходження, водночас громадяни знають і радять іншим звертатись за старою адресою. Також стають безрезультатними інформаційні кампанії, поліграфічна продукція із рекламою приймальні. Більшість приймалень організацій Львівщини фінансуються за рахунок коштів грантів, частково членських внесків та спонсорської підтримки. Як вказав голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко, «нічого дивного у тому, що правозахисні організації не отримують фінансування з боку держави, немає. Адже жоден орган влади чи посадова особа не зацікавлена у підтримці інститутів, які сприяють захисту права громадян, чиї вони порушують. Це також дозволяє організаціям займати незалежну позицію у таких конфліктах. Проте фінансування грантодавцями не забезпечить стабільності діяльності приймалень».Уже сьогодні  юристи програми правової підтримки організацій Центру та партнерські організації із Польщі опрацьовують механізми забезпечення функціонування правових приймалень за допомогою національних ресурсів.
 
Наприкінці круглого столу учасники обговорили перспективи діяльності громадських приймалень, підкресливши їх важливу роль у формуванні правової держави та громадянського суспільства. Водночас всі учасники погодилися, що активність громадян є визначальним чинником у реалізації та захисті порушених прав, а громадські приймальні повинні допомогти таким громадянам у досягненні їх мети.
 
Круглий стіл проводився в рамках проекту «Правова приймальня Центру громадської адвокатури», що реалізується Центром громадської адвокатури за підтримки проекту „Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні "Гідна Україна", який здійснює компанія Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Корпорації "Виклики тисячоліття" (МСС).


  Версія для друку

  Лінк на e-mail
Голосування
Чи вдавалось Вам подати документи на реєстрацію нової/змін про громадську/благодійну організацію з першого разу звернення до органу реєстрації?
так
ні
ще не звертався (лась)
 
Дайджест
№  

Всі дайджести >>>
 
Партнери та друзі


 
© Портал "Юрист НГО". Програма правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури, 2008.
Всі права застережені. Передрук матеріалів сайту вітається за умови гіперпосилання на Портал "Юрист НГО" http://www.lawngo.net